WHOOOOOAAAAHAHAHAHA! Skall den kalla sig klosterkatt?!? Som kryper rakt in i julkrubban och ÄTER UPP gräset som mattarna har bäddat ner Jesusbarnet i?!? *rullar runt på golvet av skratt* Jojo, just en fin klosterkatt, den där skåningen!
Jahaja... Precis så kan det gå med färsk gräs inomhus i december. Oavsett var den hamnar. Trist att inte Philemon och ni andra fick var sin skål med färsk gräs också. *fnissar så morrisarna krullar sig*
Jam tycker kattsonligen att Philemon kunde ha gjort som oss andra och nöjt sig med korv, skinka, tonfisk, Jansson och allt annat gottigt som matte bjöd oss på under gårdagen och idag... Gräs, det kan man äta andra dagar, men under julen är det julmat som gäller!
Förlåt, bloggis, men det såg så roligt ut att jag glömde bort mig... *slickar nosen av förlägenhet* Och jag erkänner att jag brast i skratt inombords när Philemon puffade ner herden på golvet också. Jag vet, jag är en DÅLIG klosterkatt som inte ingrep och räddade herden! *hänger med huvudet* Men du... liiiite roligt var det väl?
Jahaja...
SvaraRaderaPrecis så kan det gå med färsk gräs inomhus i december. Oavsett var den hamnar. Trist att inte Philemon och ni andra fick var sin skål med färsk gräs också. *fnissar så morrisarna krullar sig*
Julbuffar å Julkram
Jam tycker kattsonligen att Philemon kunde ha gjort som oss andra och nöjt sig med korv, skinka, tonfisk, Jansson och allt annat gottigt som matte bjöd oss på under gårdagen och idag... Gräs, det kan man äta andra dagar, men under julen är det julmat som gäller!
RaderaMen Jenny, tillåter du det här? Krypa in i krubban! Tror du får jama allvar med honom.
SvaraRaderaFörlåt, bloggis, men det såg så roligt ut att jag glömde bort mig... *slickar nosen av förlägenhet* Och jag erkänner att jag brast i skratt inombords när Philemon puffade ner herden på golvet också. Jag vet, jag är en DÅLIG klosterkatt som inte ingrep och räddade herden! *hänger med huvudet* Men du... liiiite roligt var det väl?
RaderaVisst var det roligt. Och visst måste man tillåta även klosterkatter med stort ansvar att ha roligt.
SvaraRadera